Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości
Na rynkuWraz z początkiem przyszłego roku po raz kolejny wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Zmiany będą dotyczyły również zasad poboru tej daniny.
Ustawa wprowadzająca proceduralne modyfikacje po pierwszym czytaniu została skierowana do prac w komisjach sejmowych.
Ze względu na bardzo niski poziom inflacji maksymalne stawki podatku od nieruchomości w przyszłym roku wzrosną tylko nieznacznie. Zmiany będą wynosić:
- 1 grosz w przypadku budynków mieszkalnych (zmiana stawki z 0,74 zł/mkw. do 0,75 zł/mkw.)
- 10 groszy w przypadku budynków oraz ich części wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej (zmiana stawki z 23,03 zł/mkw. do 23,13 zł/mkw.)
- 4 grosze w przypadku pozostałych budynków (zmiana stawki z 7,73 zł/mkw. do 7,77 zł/mkw.)
- 1 grosz w przypadku gruntów niewykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej (zmiana stawki z 0,46 zł/mkw. do 0,47 zł/mkw.)
- 1 grosz w przypadku gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej (zmiana stawki z 0,89 zł/mkw. do 0,90 zł/mkw.)
Warto pamiętać, że powyższe stawki, które podał Minister Finansów stanowią maksymalne ograniczenie wysokości podatku od nieruchomości. Każda gmina może ustalić niższe obciążenia podatkowe dla posiadaczy gruntów, lokali, domów i budowli.
Proceduralne zmiany w podatku od nieruchomości będą dotyczyły sposobu jego zapłaty. Od przyszłego roku właściciele gruntów, domów, lokali i budowli, których zobowiązanie podatkowe nie przekroczy 100 zł zostaną pozbawieni możliwości ratalnej wpłaty. Równocześnie urząd gminy nie będzie już pobierał podatku od nieruchomości jeśli jego wysokość okaże się niższa od kosztu doręczenia decyzji wymiarowej (6,10 zł w 2014 r.). Wspomniane zmiany proceduralne mają dotyczyć również podatku rolnego oraz leśnego.
(A.P.)