Tam, gdzie zaczynają się schody…
PoradnikJedni cieszą się ich widokiem, inni narzekają na codzienną konieczność pokonywania wielu stopni. Jednak w przypadku mieszkań dwupoziomowych lub większości domów stanowią niezbędny element wnętrza.
Najtańszym rozwiązaniem są schody wylewane żelbetowe, które wyglądają dość ciężko i masywnie, dlatego bardzo ważne jest, jak je wykończymy i jaką balustradę zastosujemy. Odpowiednia aranżacja może dodać lekkości i sprawić, że będą one bardziej interesujące. Schody możemy wykończyć okładziną, najlepiej z takiego samego rodzaju drewna jak podłogi. Stopnie możemy również wykończyć płytkami ceramicznymi, gresem lub kamieniem naturalnym.
Dużą popularnością cieszą się schody drewniane. Odpowiednio dopasowane do wnętrza dodają przytulności i stylu. Wspaniale wkomponują się we wnętrza zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne. Na schody najlepiej nadają się twarde gatunki drewna, jak dąb, buk czy jesion bądź drewno egzotyczne. Muszą być one bardzo dobre gatunkowo.
Najwygodniejszy rodzaj schodów drewnianych to schody policzkowe, składające się z belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Schody drabiniaste to schody ażurowe, składające się ze stopnic przymocowanych do belek policzkowych. Stosujemy je najczęściej jako prowadzące na poddasze czy do piwnicy. Kolejne to schody siodłowe, gdzie belki policzkowe posiadają nacięcia od góry, na które nakłada się stopnice. Możemy również zastosować schody kręcone lub wachlarzowe. Ostatnio modne stały się schody dywanowe. Są to schody mocowane z jednej strony. Stopnica i podstopnica mają taką samą grubość i łączone są pod katem prostym.
Alternatywą dla schodów wylewanych czy drewnianych są schody metalowe. Mogą być w całości wykonane z metalu, możemy też wykończyć drewnem czy szkłem tylko stopnice. Wspaniale wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.
Ważne jest, aby schody umożliwiały wygodną komunikację, a tu duże znaczenie ma ich wymiar. Podstawowe zasady co do wymiarów schodów zawiera prawo budowlane. Podstawą dobrej konstrukcji schodów jest moduł długości kroku. Przyjmujemy, że przeciętna wielkość jednego kroku to 63 cm. Aby schody były wygodne, stosuje się regułę, która mówi, że dwie wysokości stopnia i jedna szerokość stopnia powinny być równe długości kroku. Najwygodniejsze schody mają wysokość stopnia równą 15 cm, za wygodne uznajemy także 16 cm, 17 cm to przeciętna wysokość, mniej wygodne są już te 19-centymetrowe. Szerokość stopni wacha się najczęściej w granicach od 25 do 32 cm. Najwygodniejsze są oczywiście 32-centymetrowe. W jednym biegu (ciągu) schodów nie może być więcej niż 17 stopni, gdyż inaczej są niewygodne i nie ma możliwości na odpoczynek. Minimalna szerokość schodów to 80 cm, natomiast wygodniej, gdy jest to metr. Aby dwie osoby mogły się swobodnie minąć, potrzebujemy 120 cm.
Żeby schody były funkcjonalne i bezpieczne, muszą zostać wyposażone w odpowiednią balustradę, której wysokość nie może być mniejsza niż 90 cm. Jeśli składa się ona z elementów pionowych w postaci tralek, ich rozstaw nie powinien być większy niż 12 cm, co zapewnia bezpieczeństwo np. małym dzieciom.
Mamy nadzieję, że teraz będzie Wam łatwiej wybrać odpowiednie schody.
Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz