W III kw. 2016 r. „hipoteki” sprzedawały się gorzej

Analizy, opinie

Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON) opublikowało swój kwartalny raport. W tej obszernej analizie znalazły się ciekawe informacje o sytuacji panującej na krajowym rynku kredytów mieszkaniowych.

fot. R
fot. R

Bieżąca edycja raportu AMRON SARFiN opiera się na informacjach zebranych w trzecim kwartale 2016 roku. Wskazują one, że od lipca do września koniunktura na rynku kredytów mieszkaniowych była gorsza niż w poprzednim kwartale. Ta zmiana nastąpiła po dość dobrych wynikach z drugiego kwartału. Najważniejszą przyczyną spadku sprzedaży kredytów mieszkaniowych było przejściowe „zamrożenie” puli dopłat MdM na 2017 rok.  

Istotnym symptomem rynkowego regresu jest spadek liczby nowych kredytów mieszkaniowych. Od lipca do września 2016 roku, krajowe banki podpisały 42 635 umów kredytu mieszkaniowego. Oznacza to zmianę o (-13,20%) w relacji do poprzedniego kwartału.

Jak nietrudno się domyślić, od lipca do września program MdM w mniejszym stopniu stymulował sprzedaż kredytów mieszkaniowych. Pomiędzy 1 lipca i 30 września krajowe banki podpisały 5846 umów przewidujących dotowanie wkładu własnego przez BGK. To oznacza spadek o 47,18% w stosunku do wyniku z II kw. 2016 roku.

Pod względem wartości zawartych umów rynek „hipotek” powrócił do wyników z III kw. 2015 r. Według danych AMRON-u, w ubiegłym kwartale łączna wartość nowych kredytów mieszkaniowych wyniosła 9,676 miliarda złotych. To oznacza, że banki pożyczyły nabywcom mieszkań i domów o 8,78% mniej środków niż w kwietniu, maju i czerwcu b.r.

Raport przygotowany przez Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami zawiera też ciekawe informacje na temat marż nowych kredytów mieszkaniowych. Dane AMRON-u wskazują, że od lipca do września 2016 r. przeciętna stawka marży dla kredytu o wartości 300 000 zł, wkładzie własnym 25% i okresie spłaty 25 lat wzrosła o 0,05 punktu procentowego (z 2,05% do 2,10%). W II kw. br. analogiczny wzrost wyniósł tylko 0,02 punktu procentowego. Przed rokiem (III kw. 2015 r.), porównywalna marża wynosiła 1,75%. Jej wzrost jest wynikiem m.in. podatku bankowego i wyższych wpłat banków do BFG.

(A.P.)

Czytaj także:

Wkrótce nowa odsłona kampanii promocyjnej Echo Investment

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wkrótce nowa odsłona kampanii promocyjnej Echo Investment

Zamknij [x]