W styczniu niewielka poprawa sytuacji osób chcących sprzedać mieszkanie
Na rynkuW styczniu 2012 r. odnotowany został wzrost wartości Indeksu Dopasowania Cenowego Emmerson S.A. Pozwoliło to odrobić większą część sporego spadku z grudnia ubiegłego roku.
Wykres Indeksu na koniec minionego miesiąca wskazał wartość 97,2 punktów. Oznacza to, że w porównaniu do grudnia pewnej poprawie uległa sytuacja osób poszukujących chętnych na swoje mieszkania. Wprawdzie aby znaleźć nabywców muszą oni nadal obniżać pierwotnie ustalone ceny, ale sam poziom oferowanych upustów jest już nieco niższy niż miesiąc wcześniej. Na takie przedstawienie rozwoju wydarzeń na rynku mieszkaniowym pozwala metodologia Indeksu. Opiera się ona na różnicach pomiędzy początkowymi oraz transakcyjnymi, czyli rzeczywistymi cenami mieszkań z drugiej ręki na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Zmiany wartości Indeksu umożliwiają ocenę, która z grup - sprzedający czy kupujący - znajduje się obecnie w uprzywilejowanej sytuacji na rynku. Spadek jego wartości przekłada się na lepszą pozycję nabywców, którzy mogą oczekiwać wyższych upustów cenowych w trakcie negocjacji. W odwrotnej sytuacji to sprzedający zaczynają odczuwać poprawę. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo ostatnich zmian, to kupujący nadal dyktują warunki na rynku, a głównym argumentem, który może zachęcić ich do podjęcia ostatecznej decyzji pozostaje niska cena.
W styczniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące najmniejsze mieszkania, o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. W wypadku lokali mieszkalnych tej wielkości średnia obniżka kształtowała się na poziomie 4,3% wyjściowej ceny. Trochę mniej, bo przeciętnie 3,9% początkowej stawki udało się wytargować nabywcom lokali z tzw. segmentu popularnego, a więc o metrażu od 40 do 60 mkw. Z kolei właściciele największych mieszkań, o powierzchni powyżej 80 mkw., aby znaleźć kupca musieli w minionym miesiącu „zejść z ceny” średnio o 3,1%. Do obniżki najtrudniej było przekonać osoby, które wystawiały na sprzedaż lokale z segmentu od 60 do 80 mkw. W tym przypadku nabywcom udało się przeciętnie wytargować 2,8% wyjściowej stawki.
Emmerson S.A.