Wieliczka - mieszkaniowa alternatywa dla południowych dzielnic Krakowa
Analizy, opinieWieliczka to jedno z pięciu miast, które są położone w najbliższym sąsiedztwie Krakowa. Z urbanistycznego punktu widzenia ten ośrodek miejski jest najbardziej związany ze Stolicą Małopolski.
Krakowski Rynek Główny oraz centrum Wieliczki dzieli stosunkowo niewielki dystans - 13 kilometrów w linii prostej. Dlatego omawiana lokalizacja może pełnić rolę swoistej sypialni dla osób, które pracują w Krakowie. Korzystne położenie sprawia, że Wieliczka budzi pewne zainteresowanie wśród deweloperów. Pod względem liczby nowych mieszkań to niewielkie miasto przewyższa tylko jedną spośród czterech pobliskich dzielnic Krakowa. Relatywnie niską podaż wielickiego rynku pierwotnego rekompensują jednak atrakcyjne ceny ofertowe…
Podkrakowskie miasto kusi tanim metrażem
W najbliższym sąsiedztwie Wieliczki znajdują się cztery dzielnice Krakowa: Łagiewniki, Bieżanów – Prokocim, Podgórze Duchackie oraz Swoszowice. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze informacje na temat oferty deweloperskiej wszystkich wymienionych obszarów.
Po przeanalizowaniu statystyk dotyczących lokali deweloperskich, które są dostępne w Wieliczce i południowych dzielnicach Krakowa można sformułować następujące spostrzeżenia:
- Podaż wielickiego rynku pierwotnego jest znacznie niższa od analogicznych wartości, które są notowane w Bieżanowie – Prokocimiu oraz Podgórzu Duchackim.
- Swoszowice nie mogą być traktowane jako alternatywa dla innych lokalizacji ze względu na znikomą podaż oraz relatywnie wysokie ceny ofertowe.
- Dzielnica odznaczająca się najszerszą ofertą nowych lokali (Podgórze Duchackie) na tle Wieliczki nie jest szczególnie atrakcyjna cenowo. Przeciętny koszt zakupu 1 mkw. podgórskiego mieszkania to 6031 złotych (w ujęciu ofertowym).
- Charakterystyczna cecha wielickiej oferty deweloperskiej to najniższy odsetek gotowych lokali. Mieszkania dostępne na terenie Wieliczki wyróżniają się również niskim poziomem medianowego metrażu (tylko 44 mkw.).
- Wieliczka to dobra lokalizacja dla osób, które poszukują bardzo taniego mieszkania „od dewelopera”. Świadczy o tym niski poziom medianowej ceny jednostkowej (około 5050 zł/mkw. w ujęciu ofertowym). Różnica w stosunku do wartości notowanych w innych lokalizacjach waha się od 285 zł/mkw. do 983 zł/mkw.
- Zakup nowego mieszkania w Wieliczce mogą rozważać nawet osoby posiadające bardzo ograniczony budżet. Okazuje się bowiem, że cena ofertowa 25% tamtejszych lokali nie przekracza 189 114 zł (patrz powyższe zestawienie).
Używane wielickie lokale są bardziej obszerne …
W ramach uzupełnienia powyższej analizy warto zaprezentować dane, które obrazują rozbieżności pomiędzy wielickim rynkiem pierwotnym i wtórnym. Odpowiednie informacje znajdują się w poniższej tabeli.
W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na niewielką różnicę pomiędzy medianową ceną jednostkową. Jeden metr kwadratowy lokalu deweloperskiego przeciętnie jest droższy o 107 złotych (2,12% medianowej ceny jednostkowej dla nowych mieszkań).
Większe zróżnicowanie można zaobserwować w przypadku powierzchni użytkowej mieszkań. Medianowy metraż dla grupy używanych lokali jest większy o 9,60 mkw. Ta różnica przekłada się na przeciętną cenę ofertową nowych i używanych mieszkań. Dane Krakowskiego Serwisu Mieszkaniowego Dominium wskazują, że typowy lokal deweloperski jest tańszy o 55 275 złotych (21,25% ceny medianowej dla rynku wtórnego).
Andrzej Prajsnar