Właścicielu, pamiętaj o odśnieżaniu...

Na rynku

W związku z utrzymującymi się zimowymi warunkami pogodowymi, krakowska Straż Miejska przypomina właścicielom o obowiązkach związanych z zapewnieniem odpowiedniego stanu nieruchomości. Nieuprzątnięcie błota, śniegu czy lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości grozi mandatem w wysokości 100 zł.

Obowiązki właścicieli wynikają z Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 25 stycznia 2006 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków i obejmują m.in.:

- niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych,
- niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,
- niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
- pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra odległości od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

Śnieg, lód czy błoto pośniegowe usunięte z chodnika muszą być ułożone wzdłuż krawężnika oddzielającego chodnik od jezdni w taki sposób, by nie powodowały zakłóceń w ruchu pieszych i z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji w sposób nie zagrażający zieleni. Zabronione jest zgarnianie śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię oraz spławianie do wód śniegu i błota pośniegowego wywożonego z terenów zanieczyszczonych (zwłaszcza z dróg, parkingów czy terenów przemysłowych).

Straż miejska podkreśla jednak, że dbałość o utrzymanie nieruchomości we właściwym stanie leży także w interesie właścicieli. Jeśli bowiem przechodzień pośliźnie się na chodniku i dozna uszczerbku na zdrowiu, łamiąc np. rękę czy nogę, właściciel nieruchomości naraża się na odpowiedzialność cywilną, wynikającą z zaniedbania obowiązku oczyszczenia chodnika.

Dyżurni Straży Miejskiej przyjmują wszelkie sygnały dotyczące nieodśnieżonych miejsc, stanu jezdni i chodników, które następnie przekazują do służby koordynacyjno-interwencyjnej, czyli do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, znajdującego się przy ulicy Centralnej 53. Numery telefonów: 12 616 74 43, 12 616 74 21 oraz numer faxu: 12 616 74 61.

Koordynacją wszystkich działań zajmuje się dyżurny Oddziału Śródmieście, dostępny pod numerami telefonów: 986 (bezpłatny alarmowy) lub 12 411 00 45 oraz 12 68 82 190.

Wszelkie sprawy związane z interwencjami Straży Miejskiej, można zgłaszać całodobowo w pozostałych Oddziałach:
Krowodrza –  12 68 82 220
Prokocim – 12 68 82 240
Wola Duchacka – 12 68 82 250
Nowa Huta – 12 68 82 230
Wzgórza Krzesławickie – 12 68 82 260

źródło: UMK

Czytaj także:

Wawel Service buduje w Warszawie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wawel Service buduje w Warszawie

Zamknij [x]