Wmurowano kamień węgielny pod Osiedle Fi

Na rynku

20 września 2012 roku przy ul. Szafrana 5, w pobliżu Ronda Matecznego w Krakowie, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję grupy deweloperskiej Megapolis - Osiedle Fi. W tle widać było ciężarówki i koparki - budowa już ruszyła.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i dzielnicowych oraz oczywiście zarząd firmy Megapolis Development - Jacek Drogosz i Adam Pietkiewicz. W jej trakcie dokonano także poświęcenia i wmurowania aktu erekcyjnego osiedla.

Osiedle Fi ma być pierwszym w Krakowie osiedlem zrównoważonym, czyli - jak mówił obecny na uroczystości Michał Tatjewski z warszawskiej pracowni architektonicznej 22Architekci, która zaprojektowała osiedle - przynoszącym korzyści zarówno inwestorowi, jak i mieszkańcom, osiedlem harmonijnie wpisującym się w otoczenie, miejscem, w którym po prostu dobrze się żyje. Tatjewski wspomniał także, że projekt tworzono w taki sposób, aby jego architektura wytrzymała próbę czasu - nie tylko pięciu, ale i pięćdziesięciu lat.



Inwestycja jest drugą realizowaną przez Megapolis Development (po oddanym do użytku projekcie Kapelanka 6a), ale od poprzednika znacznie różni się skalą. Przy ulicy Kapelanka powstał pojedynczy apartamentowiec, przy ul. Szafrana zaprojektowano zaś osiedle złożone z pięciu 7-kondygnacyjnych budynków z 483 mieszkaniami, o łącznej powierzchni prawie 30 tys. m2. Oprócz lokali mieszkalnych na terenie osiedla znajdzie się m.in. 17 lokali użytkowych (wzdłuż ul. Szafrana), w tym 9 przedszkole, restauracja i klub fitness oraz 9 pracowni.



Projekt - co jest wyjątkowe w przypadku inwestycji mieszkaniowych, realizowanych przez prywatnych inwestorów - wybrany został spośród 22 prac zgłoszonych do konkursu zorganizowanego przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). W kwietniu ubiegłego roku jury konkursowe pod przewodnictwem Marka Dunikowskiego wybór zwycięskiej koncepcji uzasadniło „przyjaznym układem urbanistycznym odpowiednio wpisującym się w tektonikę miasta, zbieżnym z oczekiwaniami układem i strukturą mieszkań oraz językiem architektonicznym umożliwiającym stosowną fleksybilność przekształceń kompozycji elewacji budynków”.



Osiedle wyróżnia się niestandardową koncepcją: będzie wolne od samochodów, co osiągnięte ma zostać poprzez przeniesienie ruchu kołowego do podziemnego parkingu, do którego wjazd możliwy będzie bezpośrednio z ulic zewnętrznych. Dzięki temu udało się wygospodarować dodatkową przestrzeń na tereny rekreacyjne i sportowe. Wśród innych przyjaznych dla środowiska i mieszkańców rozwiązań warto wymienić m.in. instalację fotowoltaiczną do zasilania oświetlenia terenu czy system gromadzenia wody deszczowej nawadniającej zieleń.

Części wspólne zaplanowano z myślą o aktywnym wypoczynku mieszkańców. W dwóch pasmach rekreacyjnych powstaną m.in. plac zabaw dla dzieci, miejsce do gry w badmintona, ping-ponga i siatkówkę. Wszystkie budynki przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych, a całe osiedle - co z pewnością jest dużym udogodnieniem w dzisiejszych czasach - objęte będzie sygnałem wi-fi.

Układ mieszkań rozplanowano w jednym module, powiązanym z modułem konstrukcyjnym garażu podziemnego, co pozwoli na optymalne zagospodarowanie przestrzeni oraz elastyczne kształtowanie struktury mieszkań w poszczególnych etapach inwestycji, zgodnie z oczekiwaniami klientów. Na klatkach schodowych znajdą się pomieszczenia na wózki i rowery, a w garażu podziemnym - komórki lokatorskie.

Osiedle Fi wyróżniać się ma także estetyką: pomiędzy budynkami, oprócz zieleni wysokiej, posadzone zostaną niskie drzewa i krzewy ozdobne, a także pnącza przy ogrodzeniu, na obrzeżach skarp i zieleńców. Same budynki do szóstej kondygnacji będą miały białą elewację z elementami grafitu i szarości, najwyższa siódma, na której znajdą się apartamenty o wyższym standardzie architektonicznym z obszernymi tarasami, wykończona będzie miedzianymi panelami.

Inwestycja zrealizowana będzie w dwóch etapach. W pierwszym powstaną dwa budynki, a termin realizacji przewidziano na koniec 2013 roku. Budowie osiedla towarzyszy nowatorski projekt internetowy figeneration.pl, mający na celu - jak piszą jego twórcy - skupienie społeczności ludzi ciekawych świata. Projekt współtworzony jest przez powiększającą się grupę blogerów, piszących m.in. o nowych technologiach, architekturze, kulturze czy stylu życia. Do projektu może dołączyć każdy, kto chciałby podzielić się swoją pasją czy spostrzeżeniami – wystarczy skontaktować się z redakcją i przesłać swój autorski tekst.



BD

Czytaj także:

Nagrody w Konkursie o tytuł Dewelopera Roku 2012 rozdane

Zamknij [x]

Czytaj także:

Nagrody w Konkursie o tytuł Dewelopera Roku 2012 rozdane

Zamknij [x]