Wyższe limity MdM tylko w Warszawie i Poznaniu
Na rynkuPrzyszli beneficjenci programu MdM znają już limity obowiązujące od 1 kwietnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego, oprócz aktualnych limitów, podał na swojej stronie internetowej również średnie wskaźniki przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni budynków mieszkalnych (tzw. wskaźniki odtworzeniowe).
Na podstawie wspomnianych wskaźników BGK wylicza każdą dopłatę dla nabywców nowych i używanych lokali. Ze względu na wyczerpanie tegorocznej puli środków, osoby kupujące używane mieszkanie lub gotowe „M” od dewelopera, dopiero w styczniu 2017 r. będą mogły otrzymać dopłatę.
Poniżej zostały zaprezentowane aktualne limity cenowe dla nowych mieszkań, które obowiązują w osiemnastu miastach wojewódzkich. Wskaźniki dotyczące rynku wtórnego nie mają znaczenia, gdyż na razie BGK nie dotuje używanych lokali. Jak widać, największa podwyżka limitów w relacji do poprzedniego kwartału miała miejsce na terenie Białegostoku (+3,04%) i Rzeszowa (+3,79%). Wcześniej limity w stolicy Podkarpacia były nieracjonalnie niskie. Powodów do zadowolenia na pewno nie mają młodzi kredytobiorcy z Olsztyna (kwartalny spadek limitu o 10,37%). Dotychczas olsztyńskie limity były wyższe od analogicznych wartości, które obowiązywały na terenie Krakowa. Krakowianie raczej nie są zadowoleni ze zmian, gdyż lokalny limit dla rynku pierwotnego spadł do 5 239,30 zł (kwartalna obniżka: -0,15%, -7,70 zł/mkw.). Trzeba jednak nadmienić, że krakowscy deweloperzy dobrze przystosowali się do niskich wskaźników cenowych. Duża liczba powstających inwestycji z tanimi mieszkaniami, daje szansę na szybki zakup dotowanego lokum. Warto również zwrócić uwagę, że Kraków zajmuje obecnie trzecie miejsce pod względem wysokości limitów cenowych. Wyższe wskaźniki w II kw. 2016 r. są stosowane tylko na terenie Warszawy i Poznania.
Podobnie jak w szesnastu innych miastach wojewódzkich, limity wyznaczone dla Krakowa będą obowiązywały do końca września 2016 r. Ponowna publikacja tych wskaźników na początku lipca br. jest tylko urzędową formalnością. Faktyczna zmiana krakowskich limitów nastąpi 1 października 2016 r.
(A.P.)