Z programu MdM częściej korzystają single
Na rynkuMinisterstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) opublikowało ciekawe dane na temat programu Mieszkanie dla Młodych. Stanowią one swoiste podsumowanie sześciu miesięcy działania MdM-u. Z informacji przekazanych przez MIiR wynika między innymi, że osoby samotne częściej ubiegały się o dofinansowanie nowego mieszkania.
W komunikacie przeznaczonym dla mediów Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że od stycznia do czerwca b.r. osoby samotne stanowiły aż 55% wszystkich beneficjentów MdM-u. Taka proporcja wydaje się dość zaskakująca zważywszy na fakt, że program Mieszkanie dla Młodych ma mieć prorodzinny charakter.
Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zawiera jeszcze kilka interesujących statystyk, które dotyczą pierwszego półrocza MdM-u. Po jego przeczytaniu można się dowiedzieć, że:
- od stycznia do czerwca b.r. zostało podpisanych 6319 umów preferencyjnego kredytu (tylko 98 z nich dotyczyło finansowania domu jednorodzinnego)
- w trakcie sześciu miesięcy łączna wartość kredytów wypłaconych w programie MdM wyniosła 1,1 miliarda złotych (około 13% tej sumy stanowiły dotacje przekazane przez Bank Gospodarstwa Krajowego)
- w momencie składania wniosku o preferencyjny kredyt 44% małżeństw i 6% osób samotnych wychowywało przynajmniej jedno dziecko
- statystyczne mieszkanie z dopłatą miało powierzchnię 53,43 mkw., a jego cena wynosiła 226 000 zł
- dom dotowany w ramach programu MdM kosztował średnio 301 000 zł i liczył sobie 83,77 mkw.
BGK podał również, że do 30 czerwca b.r. największy udział w liczbie preferencyjnych kredytów miało województwo pomorskie (17,39%). Na podium uplasowały się też dwa inne województwa - mazowieckie (16,09%) i wielkopolskie (15,48%). Małopolska w tym zestawieniu zajęła piątą pozycję. Udział województwa małopolskiego w liczbie preferencyjnych kredytów wyniósł 6,36%.
(A.P.)