Zakup działki rekreacyjnej sposobem na wakacje

Poradnik

Początek letniego sezonu urlopowego jest czasem, w którym często zastanawiamy się, gdzie tym razem wyjechać na letni wypoczynek. Jeśli bardziej niż zatłoczoną grecką plażę czy zwiedzanie zabytków cenimy sobie spokój i niezależność, a ponadto lubimy często powracać w miejsca, w których już byliśmy, warto rozważyć zakup nieruchomości rekreacyjnej.


Własna nieruchomość w atrakcyjnym zakątku Polski będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypocząć, ale również może okazać się całkiem opłacalną inwestycją. Na wzrost jej wartości oraz brak problemów z ewentualnym wynajęciem będziemy mogli liczyć zwłaszcza wtedy, gdy nieruchomość będzie zlokalizowana w miejscu atrakcyjnym pod względem turystycznym i krajobrazowym.

Najważniejsze, to dobrze wybrać
Do zakupu działki rekreacyjnej, podobnie jak w przypadku zakupu każdej innej nieruchomości, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Nie warto podejmować decyzji pod wpływem emocji czy chwilowego zauroczenia pięknem okolicy. Dobrze jest na samym początku poszukiwań założyć, czego właściwie szukamy i konsekwentnie się trzymać przyjętych założeń. Założenia powinny być oparte przede wszystkim na planowanym przez nas sposobie wykorzystywania nieruchomości.

Konsekwencją przyjęcia planowanego sposobu wykorzystywania działki będzie określenie dwóch najważniejszych kryteriów, na których oprzemy nasze poszukiwania. Wspomniane kryteria to preferowana lokalizacja oraz przeznaczenie działki.

Wybór lokalizacji logicznie byłoby uzależnić od zainteresowań przyszłych użytkowników nieruchomości (np. jeśli lubimy wędkować, warto kupić działkę w pobliżu zbiornika wodnego, który oferuje taką możliwość). Ważny jest również czas oraz częstotliwość użytkowania nieruchomości. Jeśli będziemy wypoczywać na działce w weekendy, nie może ona być za bardzo oddalona od naszego miejsca zamieszkania, ponieważ długie podróże mogą zniechęcić nas do korzystania z nieruchomości.

Podczas poszukiwań zwróćmy uwagę na to, co oferuje nam okolica. Wartość użytkowa nieruchomości rekreacyjnej znacznie wzrasta, jeśli jest ona położona w miejscu posiadającym liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Nie mniej ważne jest bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości. Po pierwsze, ze względu na komfort jej użytkowania. Po drugie, od tego może zależeć przeznaczenie działki, czyli to, co będziemy mogli na niej wybudować. Sprawdźmy więc dokładnie, czy nasze zamierzenia będą możliwe do zrealizowania.

Zabudowa działki rekreacyjnej
O tym, co możemy wybudować na działce, decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Aby sprawdzić, czy zabudowa jest w ogóle możliwa, a jeśli tak, to jakie warunki musi spełniać, wystarczy udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na położenie działki i pobrać wypis i wyrys z planu. W przypadku gdy teren, na którym leży nieruchomość nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, o przeznaczeniu działki rozstrzyga wydana przez gminę decyzja o warunkach zabudowy. Jeśli sprzedający posiada wydaną decyzje o warunkach zabudowy, możemy ją po transakcji zakupu „przepisać” na naszą osobę.

Warto wiedzieć, że w polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej. Potocznie jest to po prostu nieruchomość wykorzystywana w celach rekreacyjnych lub grunt, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy wydanych przez gminę jest przeznaczony pod działalność rekreacyjną.

Procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę domu letniskowego nie różnią się od procedur, które musimy przebrnąć przy budowie domu całorocznego. W obu przypadkach musimy dysponować m.in. projektem budynku, projektem zagospodarowania działki oraz warunkami technicznymi dostawy poszczególnych mediów. Wszystkie wymagane prawem dokumenty musimy złożyć w starostwie powiatowym.

Pozwolenia na budowę nie musimy uzyskiwać w przypadku budowy m.in. wolnostojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. W tym wypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy odpowiednim organom administracji architektoniczno-budowlanej.

Rynek działek rekreacyjnych
Rynek działek, które można wykorzystać pod rekreację jest w naszym kraju na tyle zróżnicowany, że nie jest trudno znaleźć nieruchomość odpowiadającą nawet wysokim wymaganiom. Zakres cen jest bardzo szeroki. Najdroższe działki zlokalizowane są w modnych kurortach wakacyjnych. Osoby ceniące spokój mogą wybierać spośród znacznie tańszych nieruchomości zlokalizowanych dalej od cywilizacji. Często dobrym pomysłem okazuje się być zakup gospodarstwa rolnego z zabudową siedliskową. Zabudowa siedliskowa, w przeciwieństwie do typowej zabudowy mieszkalnej, może być wzniesiona na gruncie rolnym. Aby samemu wznieść na gruncie rolnym tego typu zabudowania, trzeba jednak spełnić określone warunki (trzeba posiadać wykształcenie rolnicze lub pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego).

Tab. 1. Przykładowe oferty sprzedaży działek z możliwością wykorzystania pod działalność rekreacyjną



Źródło: www.polnoc.pl

Innym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości należącej do kompleksu działek przeznaczonych pod zabudowę letniskową. Coraz częściej powstają tego typu tereny, dla których tworzona jest koncepcja zabudowy oraz uchwalany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.


Wojciech Porębski
Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości S.A.

Czytaj także:

Certyfikaty energetyczne nie takie straszne

Zamknij [x]

Czytaj także:

Certyfikaty energetyczne nie takie straszne

Zamknij [x]