Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź ją lepiej dwa razy

Poradnik

Zanim zdecydujemy się ostatecznie na zakup nowego, wymarzonego mieszkania, domu czy działki, lepiej sprawdźmy, czy na pewno wszystko jest jak należy. Lepiej żeby nie okazało się, że w mieszkaniu pod nowymi panelami podłogowymi mamy ukrytego od dawna grzyba, lub że w nowym domu mamy lokatora z prawem dożywotniego korzystania z nieruchomości, albo że nasza piękna działka okazała się owszem, piękna - tyle że nie ma prawnie uregulowanej kwestii dojazdu do niej.

To tylko kilka z wielu możliwych przykładów, co może się stać, jeśli zbyt pochopnie podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości.  Ale spokojnie, nie jest jeszcze tak źle! Mamy możliwości wyjścia z tych niełatwych sytuacji. Nieważne, czy kupiliśmy nieruchomość od osoby fizycznej czy dewelopera - możemy się bronić za pomocą rękojmi, która chroni nas w przypadku ujawnienia wad zakupionej nieruchomości.

Co prawda można było wcześniej sprawdzić nieruchomość  samemu, czy też zlecić to sprawdzenie specjaliście, np. pośrednikowi w obrocie nieruchomościami. Na szczęście sprzedający odpowiada za to, co sprzedał, i choć nie unikniemy nerwów, prawo jest po naszej stronie i możemy dochodzić sprawiedliwości.

Sprzedający odpowiada przed kupującym za dwa rodzaje wad. Po pierwsze - za wady fizyczne, a po drugie - za wady prawne.

Wady fizyczne to takie, które obniżają wartość zakupionej nieruchomości (patrz wyżej, przykład paneli i brzydkiego grzyba), lub gdy nie jest ona wykończona zgodnie z zapewnieniem sprzedającego (np. dom miał być wykończony do stanu deweloperskiego, a w łazienkach nie zostały zrobione wylewki i brak jest rozprowadzonej instalacji elektrycznej).

Wady prawne mogą wystąpić w przypadkach, gdy okaże się że nieruchomość nie była wyłącznie własnością jednej osoby (gdy np. mąż, który sam sprzedał mieszkanie, nie przyznał się, że lokal faktycznie jest w posiadaniu obojga małżonków na zasadach współwłasności małżeńskiej), lub gdy okaże się, że nieruchomość jest obciążona roszczeniem osoby trzeciej (np. wnuczek sprzedał dom, w którym - jak się później okazało - jego dziadek miał prawo dożywotniego mieszkania, a prawo dożywocia nie zostało wpisane do księgi wieczystej).

Ale tu uwaga! Jeśli nieruchomość posiadała księgę wieczystą i wpisane w niej były roszczenia osób trzecich lub inne ograniczenia - a my tego nie sprawdziliśmy, nie mamy uprawnień wynikających z rękojmi wady prawnej.

W przypadku wykrycia wady fizycznej kupujący ma kilka rozwiązań. Może zażądać obniżenia ceny kupionej nieruchomości proporcjonalnie do wartości wady, jaka wystąpiła, zażądać usunięcia wykrytych wad w określonym czasie, w skrajnym przypadku kupujący może odstąpić od umowy i dochodzić odszkodowania za wszelkie poniesione straty związane z zakupem (za akt notarialny, poniesione już koszty remontu itp.) W przypadku wad prawnych możemy odstąpić od umowy (obowiązkowo w formie aktu notarialnego) lub żądać obniżenia ceny i dochodzić odszkodowania.

Istotne są też terminy zgłoszenia wykrytych wad i czasowe działanie rękojmi. W przypadku wykrycia wad fizycznych mamy miesiąc na powiadomienie o nich sprzedającego. Przy wykryciu wady prawnej mamy rok na zgłoszenie tego faktu drugiej stronie (za pomocą listu poleconego). Czas, w którym obowiązuje rękojmia dotycząca wad fizycznych kończy się po roku w przypadku nieruchomości gruntowych oraz po trzech latach w przypadku budynków (licząc czas od dnia przekazania tych nieruchomości). Na wykrycie wady prawnej mamy równo rok, zarówno w przypadku zakupu działki, jak i budynku. Upływ czasu nie ma natomiast żadnego znaczenia w przypadku, gdy sprzedający działał w tzw. złej wierze i świadomie ukrył zarówno wady prawne, jak i fizyczne.

Podsumowując powyższe stwierdzenia, można śmiało powiedzieć, że lepiej nie kupować nieruchomościowego kota w worku i lepiej dokładnie sprawdzić, w co inwestujemy pieniądze.

Firma HSH Nieruchomości zaprasza przy tej okazji wszystkich zainteresowanych rozwiązaniem ewentualnych problemów związanych z szeroko pojętym obrotem nieruchomościami na „Zimowe Dni Otwarte”. Odbędą się one 12 stycznia 2013 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 przy ul. Zagrody 31 i umożliwią skorzystanie z bezpłatnej porady specjalistów rynku nieruchomości.


źródło: HSH Nieruchomości

Czytaj także:

Budowa domu – drożej znaczy taniej!

Zamknij [x]

Czytaj także:

Budowa domu – drożej znaczy taniej!

Zamknij [x]