Zielone dachy - sposób na zieleń w mieście
Na rynkuW dobie intensywnie postępującej urbanizacji budynki mieszkalne i biurowce zajmują coraz większe powierzchnie na obrzeżach miast oraz w centrum, zmniejszając tym samym powierzchnie zielone. Parki się kurczą, drzewa są wycinane, co zrobić, by jednak zachować tereny zielone? Umieścić je na dachach!
Do obsadzenia dachu wykorzystuje się dwa rodzaje zieleni: ekstensywną i intensywną. Ta pierwsza nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Rośliny zaliczające się do niej to mchy, rozchodniki, zioła i trawy. Są to gatunki najbardziej odporne na zmiany atmosferyczne i łatwo dostosowujące się do podłoża oraz o wysokiej zdolności do regeneracji. Te formy wegetacji w dużej mierze rozwijają się samodzielnie. Zieleń ekstensywna może być sadzona na dachach zarówno płaskich, jak i skośnych. Z kolei wysokość układu warstw wynosi ok. 8-15 cm. Co innego, jeśli chodzi o zieleń intensywną - ta wymaga większej uwagi i czasu. Sadzone rośliny są bardziej wymagające w kwestii nawadniania i nawożenia oraz większe: są to byliny, krzewy, a nawet drzewka. Do tego tworzy się trawniki. Ten rodzaj zieleni jest stosowany raczej tylko na dachach płaskich. Wysokość układu warstw zieleni intensywnej wynosi od 25 do 100 cm.
Takie zielone dachy mają wiele plusów, z których nie każdy może zdawać sobie sprawę. Najważniejszą zaletą jest izolacja termiczna zimą i ochrona od upałów latem. Rośliny takie tworzą korzystny mikroklimat i oczyszczają powietrze atmosferyczne. Do tego tłumią hałas. Niekwestionowaną zaletą jest wchłanianie wody z opadów atmosferycznych, co jednocześnie odciąża kanalizację deszczową. Zielone dachy chronią również przed smogiem. Na koniec trzeba też pamiętać, że ładnie wyglądają, są miłe dla oka i poprawiają estetykę otoczenia.
Natalia Feluś
fot. Skanska Property Poland
Źródła:
http://solidnydom.pl/dachy-pokryte-zielenia.html
http://www.arco-system.pl/section/index/hash/art1
http://dachyb2b.pl/biblioteka/vademecum/90-pokrycia-dachowe/48-dachy-zielone