Zmiana przeznaczenia lokalu
PoradnikWłaściciel lokalu użytkowego wchodzącego w skład jednej ze wspólnot mieszkaniowych w związku ze zmianą najemcy chciał przekształcić swój lokal z handlowego na gastronomiczny. Inni właściciele we wspólnocie nie chcieli restauracji, obawiając się uciążliwości związanych z takim sąsiedztwem i podjęli uchwałę, w której nie wyrazili zgody na przekształcenie lokalu.
Sąd Najwyższy przyznał mu rację i uchylił zaskarżony wyrok. Uznał, że wprawdzie w myśl art. 22 ust. 3 pkt 5 ustawy o własności lokali, bez zgody wspólnoty wyrażonej w uchwale niedopuszczalna jest przebudowa nieruchomości wspólnej, jednak - po pierwsze - w zaskarżonej uchwale nie ma mowy o wyrażeniu zgody na przebudowę, a jedynie o braku zgody na przekształcenie lokalu, a po drugie - zgody właścicieli lokali wymaga przebudowa nieruchomości wspólnej, którymi są suszarnie i inne wspólne pomieszczenia, a nie lokale innych właścicieli, które przecież nie są nieruchomością wspólną. Tak więc wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać właścicielowi lokalu zmiany sposobu jego użytkowania.
Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, że jeżeli właściciel lokalu będzie chciał wykonać prace budowlane, ingerujące w ściany zewnętrzne należące do nieruchomości wspólnej, a wymagające pozwolenia na budowę, jako czynności przekraczające zwykły zarząd będą wymagały zgody wspólnoty. W przedmiotowej sprawie przebudową tą miało być planowane przez właściciela lokalu wybicie dodatkowych otworów w ścianach zewnętrznych budynku (wyrok Sądu Najwyższego z 16.01.2008 roku sygn. IV CSK 393/07).