Nieruchomości
Inwestycje deweloperskie
Firmy
Artykuły
23 lutego 2009 00:00
Uzyskujemy w końcu upragnione prawomocne pozwolenie na budowę i ruszamy pełną parą z inwestycją. Angażujemy znaczne środki finansowe, i nagle dostajemy zawiadomienie, że niezadowolony sąsiad zaskarża nasze pozwolenie na budowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
czytaj więcej »
20 stycznia 2009 00:00
Cz. I - postępowanie administracyjne.<br> <br> Starając się zrealizować inwestycję budowlaną, niezależnie czy jest to budowa domu jednorodzinnego czy duże zamierzenie inwestycyjne w formie wielopiętrowego apartamentowca, już od samego początku napotkamy na szereg problemów nie tyle techniczno-organizacyjnych, co prawno-administracyjnych.<br>
8 grudnia 2008 00:00
Formy zarządu Wspólnotą Mieszkaniową cz. II<br> – zarząd ustawowy „małej i dużej wspólnoty”, zarząd powierniczy.<br>
17 października 2008 00:00
Formy zarządu Wspólnotą Mieszkaniową cz. I<br>
Aby można było rozpocząć jakiekolwiek roboty budowlane, w tym oczywiście budowę domu, prawo budowlane wymaga posiadania opracowanego i zatwierdzonego projektu budowlanego. Wszelkie prace powinny być realizowane zgodnie z tym projektem.
16 października 2008 00:00
Po śmierci właściciela lokalu zdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe muszą borykać się z mieszkaniami, które mają nieuregulowaną sytuację prawną. Najczęściej jest to spowodowane brakiem formalnego następcy prawnego, bo nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił swoich praw do spadku.
8 września 2008 00:00
Sprzedaż nieruchomości gminnych odbywa się w trybie przetargowym, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy.
29 lipca 2008 00:00
Jeżeli ktoś wybuduje trwale związany z gruntem budynek na cudzym - na przykład dzierżawionym - gruncie, budynek stanie się własnością właściciela gruntu, a budowniczy budynku będzie tylko właścicielem nakładów poniesionych na wzniesienie obiektu. Jedyny wyjątek stanowi przypadek, kiedy na oddanym w użytkowanie wieczyste gruncie, użytkownik wieczysty wzniósł budynki zgodnie z umową.
22 lipca 2008 00:00
Ustawa o kosztach sądowych ustaliła, że wysokość opłat sądowej od wniosku o zasiedzenie jest stała i wynosi 2000 zł, niezależnie od wartości nieruchomości podlegającej zasiedzeniu. Tę samą opłatę sądową płaci posiadacz nieruchomości wartości wielu milionów, jak i ten, który wystąpił o zasiedzenie kilku metrów gruntu wartego kilkaset złotych.
8 lipca 2008 00:00
Jeżeli nieruchomość zabudowana budynkiem jest współwłasnością kilku osób, bardzo często konieczne jest dokonanie jego podziału.
16 z 20