Nieruchomości
Inwestycje deweloperskie
Firmy
Artykuły
28 lutego 2008 00:00
Wielu kupujących chciałoby mieć niepowtarzalny dom z duszą i historią dlatego coraz częściej sięgają po nieruchomości zabytkowe. Obecnie największym powodzeniem cieszą się zabytki położone w pobliżu dużych miast, które można adaptować na rezydencje, jak również kamienice w centrach miast, w których da się urządzić hotel, placówki handlowe czy biura. Bez wątpienia nieruchomości takie, starannie i twórczo zaadaptowane, mogą stać się prestiżową rezydencją, elitarnym hotelem, pensjonatem lub restauracją. Jednak nieruchomości zabytkowe są obiektami podlegającymi ochronie prawnej więc obrót nimi i ich użytkowanie podlega odmiennym uwarunkowaniom. Problematykę nieruchomości zabytkowych reguluje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23.07.2003 roku.
czytaj więcej »
20 lutego 2008 00:00
Ponieważ za utrzymanie, stan techniczny, konserwację i remonty części wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa, czyli ogół właścicieli odrębnych mieszkań i lokali, niezależnie od tego, czy dany właściciel z niej fizycznie korzysta czy nie, czasem pewne elementy budynków stanowią problem ich zakwalifikowania jako części wspólne – doskonałym tego przykładem są balkony.
19.01.2008 roku weszła w życie część przepisów nowelizacji ustawy Prawo budowlane (Dzienniku Ustaw nr 191, poz. 1373), która wprowadziła obowiązek sporządzania certyfikatów energetycznych budynków.
11 lutego 2008 00:00
Z dniem 31.01.2008 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie postępowania z tytułu odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 11, poz. 66). Rozporządzenie zastępuje obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 136).<br>
7 lutego 2008 00:00
Właściciel lokalu użytkowego wchodzącego w skład jednej ze wspólnot mieszkaniowych w związku ze zmianą najemcy chciał przekształcić swój lokal z handlowego na gastronomiczny. Inni właściciele we wspólnocie nie chcieli restauracji, obawiając się uciążliwości związanych z takim sąsiedztwem i podjęli uchwałę, w której nie wyrazili zgody na przekształcenie lokalu.
21 stycznia 2008 00:00
Jedną z podstawowych zasad prawa budowlanego jest ta, że wszelkie podejmowane przez inwestora roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Udało nam się nabyć własnościowe mieszkanie w bloku lub kamienicy i wydaje nam się, że już teraz tylko my decydujemy o losie swej własności? Niestety nie jest tak do końca, tworzymy bowiem z mocy prawa, wraz z innymi właścicielami mieszkań i lokali użytkowych w naszym budynku, wspólnotę mieszkaniową.<br> <br>
16 października 2007 00:00
Jak dochodzić naszych uprawnień z rękojmi lub gwarancji, jeśli nasze mieszkanie ma wady?<br> <br> Część I. Wady.<br> <br> W końcu odebraliśmy klucze do wymarzonego nowego mieszkania, podpisaliśmy protokół odbioru, zaczęliśmy porządki i przeprowadzkę, a tu okazuje się, że nie wszystko jest takie idealne jak miało być: drzwi i okna się nie domykają, znaleźliśmy kilka widocznych skaz na glazurze, niektóre z płytek kafelkowych lub parkietu są w innym odcieniu niż całość, tu i ówdzie coś odstaje lub odpada. Dzwonimy z pretensjami do dewelopera, a on nam odpowiada, że przecież podpisaliśmy bezusterkowy protokół odbioru mieszkania. Jak i od kogo skutecznie dochodzić teraz naprawienia wszystkich wad?<br>
20 września 2007 00:00
Mamy na sprzedaż duży dom jednorodzinny, którego nikt nie chce kupić? Chcemy wybudować mieszkania na sprzedaż, a pozwolenie na budowę możemy uzyskać tylko na duży dom jednorodzinny? Nie ma co załamywać rąk - można skorzystać z wyodrębnienia własności lokalu.
4 września 2007 00:00
Kupno działki i budowa domu systemem gospodarczym jest nadal bardzo atrakcyjną alternatywą dla kupna mieszkania - zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań zostały wywindowane do astronomicznych rozmiarów. Najwięcej motywacji do budowy własnego domu mają dziś - oprócz mieszkańców Warszawy - głównie mieszkańcy Krakowa.
18 z 20