Nieruchomości
Inwestycje deweloperskie
Firmy
Artykuły
16 sierpnia 2007 00:00
Postanowiliśmy wybudować własny dom jednorodzinny. Mamy działkę pod wymarzony dom, mamy odłożone środki finansowe na jego budowę, chcemy jak najszybciej rozpocząć pracę, tylko jak to zrobić zgodnie z prawem?
czytaj więcej »
1 sierpnia 2007 00:00
Poniżej przedstawione zostały wybrane przykłady zapisów stosowanych w umowach zawieranych w ramach obrotu nieruchomościami przez firmy deweloperskie, które opublikowane zostały w Rejestrze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jako postanowienia uznane za niedozwolone.
20 lipca 2007 00:00
Podstawowym źródłem informacji o klauzulach umów, które należy uznać za niedozwolone jest kodeks cywilny, w art. 3853 wskazujący wprost, jakie zapisy umów w razie wątpliwości uważa się za niedozwolone.
4 lipca 2007 00:00
Zasiedzenie nieruchomości umożliwia nabycie własności przez osobę, która przez długi czas jest jej posiadaczem. Nierzadko bowiem występuje sytuacja, gdy wprawdzie istnieje osoba, która nieruchomością włada jak właściciel, ale nie jest ona jej formalnym właścicielem.
6 czerwca 2007 00:00
Firmy deweloperskie, które zajmują się sprzedażą mieszkań, domów jednorodzinnych czy lokali użytkowych są podmiotami profesjonalnymi – przedsiębiorcami. Do zawierania umów (przedwstępnych oraz przenoszących własność) z nabywcami nieruchomości wykorzystują oni zwykle wzorce umów przez siebie sformułowane, w których nabywca nie ma możliwości dokonania zmian według własnych sugestii. Kupujący, będący w przeważającej większości osobami prywatnymi, nie mają faktycznej możliwości negocjowania warunków zawieranej umowy i nawet jeśli podpisują oświadczenie, że umowa jest wyrazem zgodnej woli stron, nie zawsze odzwierciedla to rzeczywistość.
10 maja 2007 00:00
Przez umowę zamiany każda ze stron przenosi na drugą stronę własność rzeczy w zamian za przeniesienie własności innej rzeczy. Zatem będąc właścicielem nieruchomości lub posiadając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu możemy je zamienić na inną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub inną rzecz lub rzeczy. Pamiętajmy jednak, że umowa zamiany, tak jak każda inna umowa, w której następuje przeniesienie własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wymaga zachowania formy aktu notarialnego, czyli po prostu zawarcia umowy u notariusza. Jeżeli zamieniamy się rzeczami o tej samej wartości, w praktyce następuje tylko wzajemne wydanie rzeczy. Jeżeli zamieniamy się rzeczami o różnej wartości, możemy ale nie musimy ustalić dopłatę. Przy różnej wartości zamienianych nieruchomości ustalenie dopłaty, tak jak jej wysokość, jest sprawą do ustalenia między stronami umowy.
16 marca 2007 00:00
Przepisy odnośnie darowizny zawarte są w kodeksie cywilnym z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U.1964r. Nr 16 poz.93). Według art. 888 § 1. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Przedmiotem darowizny może być każda rzecz posiadająca wartość, zatem także nieruchomości.
13 lipca 2006 00:00
Nieruchomość wspólna wymaga zarządzania przez wspólnotę mieszkaniową. Przez zarząd rzeczą wspólną należy rozumieć podejmowanie wszelkich decyzji i dokonywanie wszelkiego rodzaju czynności. Wspólnoty mają obowiązek przyjąć jeden z dwóch wariantów zarządzania, czyli albo powierzyć zarząd albo go wybrać. Nie zwalnia to jednak właścicieli z obowiązku współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie pozbawia ich też prawa do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. <br>
7 marca 2006 00:00
20 grudnia 2005 00:00
Firma Archeton w najnowszej prezentacji multimedialnej projektów domków jednorodzinnych – dołączonej jako bezpłatny dodatek do miesięcznika DOM NA MIARĘ 12/2005 - daje całej rodzinie szansę zabawy kolorystyką przyszłego domu.
19 z 20