Tak, zgadza się. Kolor wybrany przez Pana X może być efektowny czy modny, ale dobór barwy do biura rządzi się innymi prawami. Otóż wiadomo, że nie jest obojętne, jakimi kolorami się otaczamy, każdy inaczej na nas działa. Wybierając barwę do przestrzeni pracy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ona zdecydowanie wpływała na wydajność pracowników, ich energię, koncentrację oraz chęć do pracy.
Odpowiednio skomponowana kolorystyka wnętrza może korzystnie wpływać na wydajność pracy osób, i odwrotnie - złe zestawienie kolorystyczne pomieszczenia spowoduje zmęczenie, rozdrażnienie lub senność.
Pozytywnie do pracy nastawiają kolory ciepłe, jasne, o małym nasyceniu barw. Ale osobiście często proponuję klientom jako kolor bazowy różne odcienie szarości. Szarość to kolor neutralny, wyciszający, na którego tle przepięknie malują się inne barwy, np. żółcienie.
Warto wykorzystać właśnie kolor żółty wybierając dodatki do biura. Dlaczego? Ponieważ w otoczeniu tego koloru ludzie czują się wspaniale. Pobudza zdolności organizacyjne, mobilizuje mózg do działania, wspomaga zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Jest to więc idealny kolor do gabinetów, recepcji i biur.
Przy projektowaniu przestrzeni do pracy unikam w nadmiarze koloru czerwonego, ponieważ może nas za bardzo pobudzać i prowadzić do zmęczenia a także podnosić agresję.
Kolor niebieski stosuję w zależności od specyfiki przestrzeni. To kolor, który działa łagodząco, i co ciekawe -obniża ciśnienie krwi. Jeśli stosujemy kolor niebieski, nie możemy zapominać o energetyzujących kolorystycznie akcentach.
Fioletowy - wycisza, pobudza wyobraźnię. Do biur nadaje się idealnie, bo w znacznym stopniu podnosi kreatywność, a jak wiadomo myślenie nieszablonowe jest w pracy bardzo ważne. Uwaga: kolor fioletowy poprawia koncentrację, dlatego stosuję go często w salach konferencyjnych, gdzie odbywają się spotkania kreatywne i zebrania.
A co z budzącym kontrowersje różem? Otóż róż łagodzi stres, napawa optymizmem oraz łagodzi uczucie osamotnienia – to kolor bardzo optymistyczny. Ten pudrowy pięknie koresponduje z czekoladowym brązem.
Pomarańczowy z kolei jest wprost idealny jako akcent, używam go często w dodatkach. Kolor ten poprzez swoje ciepło przywraca radość i energię.
Pięknie na ścianach prezentuje się także kolor złoty. To kolor prestiżu i bogactwa, trzeba go stosować umiejętnie.
Złoto dodaje energii, zwalcza lęki, pomaga w przyswajaniu wiedzy, i podobnie jak fiolet wspiera twórcze myślenie.
Brąz to kolor równowagi, spokoju, stabilności, w znacznym stopniu podnosi koncentrację oraz przyswajanie wiedzy.
Bardzo modna ostatnio jest biel, która powiększa optycznie przestrzeń, rozświetla ciemne pomieszczenia i dodaje optymizmu.
Czasami projektując biuro stosuję kolor czarny, ale tylko na jednej ścianie, i to pod warunkiem, że wnętrze jest bardzo jasne i duże. Kolor ten pomniejsza optycznie przestrzeń, ale też podkreśla autorytet.
Projektując należy pamiętać, że kolorem możemy optycznie modyfikować wnętrze i zmieniać nastrój, a także wpływać na osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Decyzja, jaki kolor zastosujemy na ścianach naszych biur jest bardzo ważna, więc warto dokładnie to przemyśleć i skonsultować z fachowcem.
Olimpia Ajakaiye
Olimpia Ajakaiye ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Projektowania Wnętrz, ze specjalizacją projektowanie mebli. Jej praca dyplomowa, kolekcja mebli inspirowanych formami organicznymi, otrzymała prestiżową nagrodę – Złoty Medal Rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Specjalizuje się w projektowaniu wnętrz dla biznesu. Jej projekty można zobaczyć na stronie www.projektbiura.com