Prezes firmy deweloperskiej realizującej inwestycję, Robert Taylor, wyjaśniał, dlaczego jego zdaniem „Rezydencja Rycerska” wyróżnia się na tle innych budynków powstających w Krakowie. Podczas realizacji projektu szczególny nacisk położono na lokalizację. Zarząd spółki ma już na koncie realizację kilku kameralnych, luksusowych inwestycji mieszkaniowych, które konsekwentnie powstawały w sąsiedztwie bulwarów wiślanych, za każdym razem pod inną firmą, tworzoną dla danego przedsięwzięcia.
Tak stało się i tym razem – budynek powstał w pobliżu Wisły, a z apartamentów i penthousów rozpościera się widok na rzekę i Wawel. Inne, zrealizowane wcześniej projekty to „Dom Przy Starym Moście” (ul. Celna), Dom Pod Żaglami (ul. Smocza) i Dom Na Przystani (ul. Kościuszki).
Podczas prezentacji inwestycji głos zabrał wieloletni przyjaciel Roberta Taylora – konsul brytyjski Kazimierz Karasiński, który podkreślał bezkompromisowe podejście do jakości materiałów, z którego słynie prezes Avanco. Dbałość o szczegóły zapewnić ma przyszłym mieszkańcom komfort użytkowania budynku.
Realizacja budynku rozpoczęła się w lipcu 2013 roku, obecnie wykańczana jest elewacja, a zakończenie budowy planowane jest jeszcze na jesień tego roku.
Rezydencja Rycerska to sześciokondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy, z czego jedna kondygnacja (garaż) jest zlokalizowana pod ziemią. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe z wejściami od frontu budynku. Część mieszkalna będzie całodobowo obsługiwana przez portiera. Piętra od I do III są kondygnacjami o rzutach powtarzalnych, po 9 mieszkań na każdym poziomie. Na ostatniej kondygnacji znajdują się 4 apartamenty (penthouse) otoczone tarasami. W każdym z mieszkań funkcjonować będzie indywidualna instalacja klimatyzacji.
W inwestycji pracować mają dwie windy, osobowa i samochodowa (obsługującą kondygnacje parter-garaż podziemny). Budynek został zaprojektowany w taki sposób, że większość ścian wewnętrznych w mieszkaniach nie jest elementem nośnym, dzięki czemu nabywcy dysponują możliwością zmiany układów pomieszczeń. Elewacja frontowa budynku zostanie obłożona okładziną z kamienia.
Po zwiedzeniu inwestycji gości dnia otwartego zaproszono do Hotelu Sheraton na prelekcję mgr Anny Mazur na temat znalezisk archeologicznych, jakie odkryto podczas realizacji inwestycji. Według informacji przekazanych przez Annę Mazur „w roku 2013, w okresie od września do początku grudnia, w wyniku przeprowadzonych nadzorów archeologicznych nad pracami ziemnymi na działce nr 480/1, obr. 10 Podgórze, położonej przy ul. Sandomierskiej 3 w Krakowie, odkryto 3 obiekty archeologiczne. Znalezione obiekty zostały doraźnie przekopane i zadokumentowane przez ekipę archeologiczną bez konieczności wstrzymywania prac budowlanych. W dwóch obiektach osadowych znaleziono 610 fr. ceramiki (gł. naczyń garnkowatych), 441 fragmentów kości zwierzęcych i kilkanaście przedmiotów żelaznych (w tym doskonale zachowane, wykonane z żelaza dłuto). Na podstawie ceramiki obiekty te datować możemy na poł. XI w. Są one pozostałością dużej osady istniejącej na terenie Dębnik w okresie od VIII do XIII w. Odkryty grób szkieletowy, jak dotąd pojedynczy, z uwagi na brak wyposażenia jest trudny do datowania.”
E.M.