Dzielnica XIII Podgórze rozciąga się wzdłuż południowej granicy Wisły. Jej charakterystyczny kształt (jest długa i stosunkowo wąska) sprawia, że z jednej strony sięga do centralnych części miasta, a z drugiej dociera do jego wschodnich granic. Na terenie dzielnicy znajdziemy pełne spektrum zabudowy, począwszy od węzłów komunikacyjnych, poprzez tereny zabytkowe i tereny podlegające intensywnej rewitalizacji, osiedla mieszkaniowe, aż po obszary przemysłowe. Właśnie ta różnorodność i kształt dzielnicy sprawiają, że nieruchomości mieszkaniowe na terenie Podgórza różnią się znacznie pod względem cen. Najdroższą częścią dzielnicy jest Stare Podgórze, zabytkowa część miasta, która w ostatnich latach zyskuje nowe oblicze. Modne puby i restauracje powstałe na tym terenie zyskały rzesze zwolenników, zarówno wśród krakowian, jak i turystów. Dzięki Kładce Bernatka, która połączyła Stare Podgórze z Kazimierzem, mogą się oni swobodnie przemieszczać zarówno podczas codziennego zwiedzania, jak i wieczornych wypadów na miasto. Położenie przy Wiślanych Bulwarach nadaje temu terenowi niepowtarzalny klimat. Osoby zmęczone gwarem Starego Miasta lub Kazimierza znajdą tu więcej spokoju.
W XXI wieku radykalną przemianę przeszła inna część dzielnicy Podgórze, czyli Zabłocie. Dawne tereny poprzemysłowe zmieniają się w strefy apartamentowców i biurowców. Korporacje, które ulokowały tu swoje siedziby, wywołały też boom na rynku mieszkaniowym. Z uwagi na dogodne położenie i komunikację (dzięki tramwajowi można bardzo szybko przemieścić się w dowolnym kierunku miasta) chętnie kupują tu mieszkania osoby młode, a także inwestorzy nabywający lokale w celu ich dalszego wynajmu. Mieszkania w tym rejonie to idealne rozwiązanie dla pracowników sąsiednich biurowców. Kilka lat temu na terenie Zabłocia powstał ciekawy budynek z charakterystyczną elewacją, w którym zrealizowano lofty. Na Zabłociu mieści się też słynna z czasów II wojny światowej Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Na jej terenie działają obecnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (od marca 2019 roku pod nową nazwą – Muzeum Krakowa) i Muzeum Sztuki Współczesnej.
W ostatnich latach deweloperzy mieszkaniowi coraz śmielej zagospodarowują tereny położone w centralnej części dzielnicy, które kojarzyły się do niedawna z obszarami o charakterystyce przemysłowej. Dzięki dogodnej komunikacji tramwajowej i łatwemu dojazdowi do centrum, a także atrakcyjnym cenom, mieszkania w tej okolicy są coraz bardziej popularne.
Charakterystycznymi miejscami dzielnicy XIII Podgórze są Kopiec Krakusa, były niemiecki Obóz Płaszów, dworzec kolejowy Kraków Płaszów, Park Bednarskiego, Zajezdnia MPK (pomiędzy ulicami Rzemieślniczą i Brożka), Rynek Podgórski, Rondo Matecznego (jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych Krakowa), Cmentarz Podgórski, Zalew Bagry, Centrum Handlowe Tandeta, Kompleks Handlowy Rybitwy. Mieszczą się tutaj także siedziby telewizji TVN Kraków i TVP 3 Kraków. Na terenie dzielnicy działa dogodna komunikacja tramwajowa i szereg połączeń autobusowych. Ważne arterie komunikacyjne Podgórza to ulice Wadowicka, Kamieńskiego, Brożka, Marii Konopnickiej, Kalwaryjska, Limanowskiego Wielicka, Kuklińskiego, Lipska, Stoczniowców, Saska, Rybitwy. Przez wschodnie rogatki Podgórza biegnie autostradowa obwodnica Krakowa. Położenie dzielnicy sprawia, iż jest ona newralgicznym miejscem dla całego układu komunikacyjnego południowego Krakowa.
Średniowieczne klimaty
Historia Podgórza sięga wielu wieków wstecz, aż do czasów wczesnego średniowiecza, kiedy na tym terenie funkcjonowała słowiańska osada. Dopiero wiele lat później powstało tu osobne miasto o nazwie Podgórze, które swoją działalność opierało na przemyśle i handlu. Prawa miejskie przyznano tym terenom w 1784 roku. Dzielnica jest pełna ciekawych historii oraz zabytków z różnych epok. Częścią Krakowa Podgórze stało się w 1914 roku.
Najpiękniejsza panorama miasta
Najbardziej znane jednostki urbanistyczne i osiedla Podgórza to Płaszów, Podgórze, Bonarka, Mateczny, Przewóz, Rybitwy i Zabłocie. Z Podgórza rozciąga się piękna panorama na miasto Kraków, którą najlepiej podziwiać z Kopca Krakusa, legendarnego założyciela miasta. Wizytówką dzielnicy jest także urokliwy, zabytkowy Kościół Świętego Benedykta na Wzgórzu Lasoty.
Atrakcje dzielnicy
Lista ciekawych miejsc, które mogą odwiedzać zarówno mieszkańcy Podgórza, jak i turyści, jest długa. To między innymi Kościół św. Benedykta, Stary Cmentarz Podgórski, Bagry, Rynek Podgórski, Krzemionki Podgórskie czy też Park Bednarskiego i położony blisko niego stadion Korony Kraków. Dla turystów ważnymi punktami do zwiedzania są również Fabryka Schindlera oraz Plac Bohaterów Getta. Miejscem szczególnym jest także Apteka pod Orłem, nierozerwalnie związana z wojenną historią getta . Podgórze graniczy z krakowskim Kazimierzem, co sprawia, że wielu turystów odwiedza oba te miejsca. Dużym plusem zakupu lub wynajmu nieruchomości w tej części Krakowa jest dogodna komunikacja oraz stosunkowo przyjazne ceny na nowych osiedlach, położonych nieco dalej od zabytkowej części Pogórza. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Podgórze to zróżnicowana zabudowa, wiele śladów historii, duży rynek nowych i używanych mieszkań oraz bliskość ścisłego centrum miasta.