Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Bieńczyce (Dzieln. XVI)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Dzielnica XVI Bieńczyce stała się częścią Krakowa w 1951 roku, gdy wraz z całą Nową Hutą została włączona w obręb granic dawnej stolicy Polski. Wcześniej Bieńczyce były podkrakowską wsią, lecz ich położenie (między Krakowem a Nową Hutą) i budowa Kombinatu Metalurgicznego przesądziły o dalszym rozwoju tej części miasta. Nową Hutę zaczęto budować w 1949 roku, a zasięg nowego miasta objął także tereny wschodniej części wsi Bieńczyce. Ponieważ produkcja w hucie rozwijała się, powstawały także inne zakłady przemysłowe i firmy budowlane, potrzeba było kolejnych rąk do pracy i mieszkań dla robotników oraz ich rodzin. Krajobraz wiejski, którym cechowały się Bieńczyce od XIII wieku (kiedy to pierwszy raz wzmiankowano o wsi w dokumentach), zastąpiły nowe osiedla mieszkaniowe. Na szczęście na terenie Bieńczyc zachowały się jeszcze miejsca, które stanowią użytki rolne. Prace budowlane poprzedzane były badaniami archeologicznymi - odkryto tu m.in. zachowany w całości szkielet mamuta i naczynia gliniane z epoki neolitu. Od początków XIV w. wieś należała do kościoła św. Floriana, dzięki czemu historia tego miejsca jest dobrze udokumentowana. Pod koniec XVIII wieku Bieńczyce były we władaniu kanonika katedry wawelskiej, Hugona Kołłątaja. W czasach zaboru austriackiego przez wieś Bieńczyce przeprowadzono drogę do Kocmyrzowa i linię kolejową. Do czasu II wojny światowej w Bieńczycach ogniskowało się ożywione życie społeczne. Po wojnie, jak wspomniano wyżej, Bieńczyce stały się częścią wielkiego miasta, a ludność miejscowa była wywłaszczana z ich gruntów, które przeznaczane były na budowę osiedli. W nowoczesnej historii Nowej Huty, Krakowa i całej Polski zapisały się wydarzenia, które miały miejsce na terenie Bieńczyc. W latach 1967-1977 wybudowano tu bardzo oryginalny kościół – świątynię Matki Bożej Królowej Polski, dzięki wyjątkowej konstrukcji nazywanej także Arką Pana. Była to pierwsza świątynia wybudowana w Nowej Hucie, a także pierwszy kościół w Bieńczycach. Kościół powstał dzięki odwadze biskupa Karola Wojtyły i mieszkańców Nowej Huty. W latach 80. odbywały się tu regularnie wielkie manifestacje Solidarności, często brutalnie tłumione przez służby komunistyczne. W 1982 roku w trakcie jednej z manifestacji został śmiertelnie postrzelony Bogdan Włosik.

Bieńczyce dziś

Obecnie na terenie Bieńczyc nie powstaje dużo nowych osiedli. Bieńczyce, także z uwagi na swoją stosunkowo małą powierzchnię, oferują mniejszy wybór mieszkań deweloperskich w stosunku do innych rejonów miasta. Większą ofertę stanowią mieszkania i domy z rynku wtórnego. Ceny mieszkań w Bieńczycach zaliczane są do atrakcyjnych. Osoby z mniej zasobnym portfelem z pewnością znajdą tu mieszkanie dla siebie. Od pewnego czasu notowane jest systematyczne zmniejszanie się liczby ludności dzielnicy. Obecna populacja Bieńczyc liczy ok. 42 tys. mieszkańców.

Nie tylko centrum

Leżąca w północno-wschodniej części Krakowa dzielnica powinna jednak zainteresować osoby poszukujące większego spokoju, otwartych przestrzeni i mniejszych korków. Bieńczyce z jednej strony znajdują się z dala od nadmiernego miejskiego ruchu, a z drugiej strony - dzielnica jest tak dobrze skomunikowana z centrum, że nawet dojazd do zabytkowej części miasta nie zajmuje wiele czasu. Z terenu Bieńczyc wydostać się można własnym pojazdem dzięki dobrej sieci dróg (często dwupasmowych), a także za sprawą komunikacji miejskiej (duża liczba linii tramwajowych i autobusowych). Co więcej, przystanki rozlokowano w sąsiedztwie dużych osiedli, nie ma więc konieczności długiego dojścia do nich. Z Bieńczyc można się również w miarę sprawnie dostać do obwodnicy Krakowa, która zapewnia komunikację z autostradą A4 i Zakopianką. Problemu nie stanowi także wyjazd w kierunku na Warszawę.

Bieńczyce to doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie wszystkie wygody życia w Krakowie, ale potrzebują nieco spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta.

Bieńczyce to wiele ciekawych lokalizacji, takich jak Osiedle Albertyńskie, Osiedle Jagiellońskie, Osiedle Kalinowe, Osiedle Kazimierzowskie, Osiedle Kościuszkowskie, Osiedle Na Lotnisku, Osiedle Niepodległości, Osiedle Przy Arce, Osiedle Strusia, Osiedle Wysokie i Osiedle Złotej Jesieni. Znają je doskonale studenci, ceniący dzielnicę za stosunkowo niskie ceny wynajmu. Kawalerkę w tej części miasta można wynająć w cenie niższej niż średnia w Krakowie. Bieńczyce mają wiele atutów, a wśród najbardziej znanych wskazać można Park Zalew Nowohucki, Planty Bieńczyckie, Centrum Handlowe Tomex, Bieńczycki Plac Targowy, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera oraz Klub Sportowy Wanda Kraków.

Dla aktywnych

Nieruchomości w tych okolicach powinny zainteresować osoby, które lubią spędzać czas w sposób aktywny. Można tu bowiem znaleźć wiele interesujących miejsc do spaceru oraz jazdy na rowerze. W okresie letnim w pobliżu Zalewu Nowohuckiego funkcjonuje odkryty basen Wandzianka.

Zielone Bieńczyce

Atutem dzielnicy są tereny zielone, znajdujące się albo bezpośrednio na jej terenie, albo położone w niedalekiej odległości od jej granic, takie jak Planty Bieńczyckie, Zalew Nowohucki, Park Lotników Polskich oraz Łąki Nowohuckie. Wkrótce mieszkańcy będą mogli również odpoczywać wśród rustykalnych kwiatów i pachnących róż. Zarząd Zieleni Miejskiej zaprezentował bowiem projekt pierwszego parku kieszonkowego w dzielnicy XVI (Bieńczyce), który zaplanowano przy ulicy Wacława Króla. Rodzice będą mogli bawić się z dziećmi w wiejskiej zagródce, a amatorom sportu służyć będzie część rekreacyjno-sportowa, pokryta kolorowymi malunkami.

Mieszkanie w Bieńczycach umożliwia dostęp do wielu atrakcji znajdujących się na terenie dzielnicy lub w jej niedalekim sąsiedztwie.