Kraków to miasto, które najbardziej kojarzy się z zabytkami i śladami historii, widocznymi w niemalże każdej dzielnicy. Jednak bywają rejony, które zaskakują różnorodnością swojej zabudowy. Jeżeli w ramach jednego obszaru chcemy zobaczyć zarówno nowoczesne osiedla mieszkaniowe, stare osiedla z wielkiej płyty, piękny park, uczelnie, nowoczesne biurowce, akademiki i salony samochodowe, a także miejsca, które cechuje industrialny charakter, wystarczy wybrać się na wycieczkę do dzielnicy Czyżyny. Choć w ostatnich latach dzielnica bardzo zmienia swój wygląd, a tereny poprzemysłowe wypierane są przez nowe osiedla mieszkaniowe, nie brakuje jeszcze miejsc, w których dominuje przemysłowy widok, i to w okolicach położonych stosunkowo blisko centrum (np. w pobliżu elektrociepłowni).
Książęce włości
Wieś Czyżyny przez długi czas była własnością książęcą. Od pierwszej połowy XIII wieku podlegała parafii cystersów w Mogile. Już w XIII wieku została lokowana na prawie niemieckim, co potwierdził kilkadziesiąt lat później sam Kazimierz Wielki. XIV-wieczne zapiski wspominają o karczmie na terenie Czyżyn, położonej niedaleko prądnickich bagien. Miejscowość skupiała szlachtę, jak również licznych rzemieślników. Aż do czasów współczesnych była niewielka, mieszkało w niej kilkuset mieszkańców. W XIX wieku doczekali się oni wybudowania szkoły ludowej. W XX wieku rozwój Czyżyn był uzależniony od Twierdzy Kraków. W tutejszym forcie stacjonował oddział balonowy, a armia austriacka stworzyła na tym terenie dość duże zaplecze techniczne dla wojska. Fort przetrwał II wojnę światową, ale padł ofiarą budowy Alei Planu 6-letniego. Niewielkie pozostałości po nim można znaleźć obecnie na terenie Parku Lotników.
Lotnicze tradycje
Przed 1914 r. na polach Czyżyn, Rakowic i Bieńczyc wybudowano lotnisko wojskowe, które przez wiele następnych lat stanowiło bardzo charakterystyczny element Czyżyn. Po I wojnie światowej lotnisko pełniło funkcje cywilne. W związku z rozbudową Nowej Huty lotnisko zostało jednak zamknięte, a od 1963 r. na terenie dawnego lotniska mieści się Muzeum Lotnictwa i Astronautyki. Z roku na rok ubywało śladów płyty lotniska na terenie Czyżyn. Systematyczna zabudowa mieszkaniowa pochłaniała coraz to nowe jej fragmenty, a miejsca, gdzie kiedyś lądowały samoloty, pokryły się wielkimi osiedlami.
Industrialny klimat
Znaczący rozwój Czyżyny przeżywały w II połowie XX wieku. W dzielnicy powstało wiele budynków wielokondygnacyjnych, wykonanych w technologii wielkopłytowej. Osiedla otrzymywały nazwy nawiązujące do tradycji lotniczych tego terenu - lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny miało jedną z pierwszych regularnych linii pocztowych. W latach 70. w dzielnicy zaczęto budować domy studenckie Politechniki Krakowskiej, nieco później powstał Kampus Akademii Wychowania Fizycznego. Pod koniec tysiąclecia dostrzeżono również potencjał w budownictwie niskim. Najpopularniejsze lokalizacje dzielnicy to Osiedle Dywizjonu 303, Osiedle Akademickie, Osiedle 2 Pułku Lotniczego oraz Czyżyny w rejonie ul. Centralnej i Sołtysowskiej. Najbardziej prestiżowe lokalizacje położone są w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Lotników Polskich. Różnorodny charakter Czyżyn podkreślają również m.in. Muzeum Lotnictwa Polskiego, hala widowiskowa Tauron Arena Kraków, Park Technologiczny oraz Park Lotników Polskich.
Nie tylko przemysł
Czyżyny oferują wiele udogodnień dla mieszkańców. To między innymi przedszkola, szkoły oraz budynki krakowskiego AWF-u. Dostępne są także ośrodki zdrowia, kluby sportowe i dwie galerie handlowe (CH Czyżyny i M1). W Parku Lotników Polskich urządzono place zabaw, ścieżki rowerowe, znajdziemy tu również miejsca dobre do zorganizowania pikniku. Na terenie Lasku Łęgowskiego poprowadzono kilka kilometrów ścieżek rowerowych. Atrakcją dzielnicy jest także Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, oferujący m.in. ciekawe zadania edukacyjne. W dzielnicy swoją siedzibę ma również Zespół Tańca Ludowego "Krakowiak".
Poszukujący lokalu na wynajem mogą znaleźć w tej dzielnicy atrakcyjne oferty. Miesięczny czynsz za kawalerkę nie przekracza możliwości przeciętnie sytuowanego studenta. Oferta dzielnicy w zakresie mieszkań jest bardzo duża. Można znaleźć tu wiele ogłoszeń mieszkaniowych, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dzięki podaży terenów pod inwestycje mieszkaniowe i biurowe Czyżyny stały się w ostatnich latach wielkim placem budowy, a rosnąca popularność dzielnicy przyciąga kolejnych inwestorów. Mieszkania i lokale użytkowe są też chętnie kupowane w celu ich dalszego wynajmu, co dodatkowo pobudza koniunkturę na tym terenie.