Dzielnica XI Podgórze Duchackie (do 2006 roku Wola Duchacka), choć pod względem obszaru nie należy do największych dzielnic Krakowa, stanowi ważny punkt na mieszkaniowej mapie miasta. Mieszka tu bowiem według oficjalnych statystyk ponad 53 tys. osób. Tylko kilka dzielnic miasta może pochwalić się większą liczbą ludności. Dysponująca dużym potencjałem w zakresie terenów pod inwestycje mieszkaniowe, już od lat 70. i 80. ubiegłego wieku stała się miejscem lokowania nowych osiedli przez spółdzielnie mieszkaniowe. Także w czasach gospodarki rynkowej nieprzerwanie trwa zabudowa tego obszaru. Miejsce spółdzielni mieszkaniowych zajęły firmy deweloperskie, które upodobały sobie ten teren realizując budownictwo w segmencie mieszkań popularnych, znajdujących szeroką rzeszę nabywców. Na terenie Podgórza Duchackiego pojedyncze budynki i całe osiedla mieszkaniowe zrealizowało szereg krakowskich firm deweloperskich. Nie bez powodu dzielnica ta określana jest często jako sypialnia Krakowa. Rozwojowi dzielnicy sprzyjała postępująca rozbudowa układu komunikacyjnego. Dzięki niej mieszkańcy Podgórza Duchackiego za pomocą środków komunikacji miejskiej (szybki tramwaj, linie autobusowe) mogą sprawnie dotrzeć do swoich miejsc pracy lub nauki rozlokowanych w różnych częściach miasta. Do głównych arterii drogowych dzielnicy należą ul. Wielicka, Kamieńskiego, Nowosądecka, Witosa, Walerego Sławka, Stojałowskiego, południowe rogatki dzielnicy przecina południowa obwodnica Krakowa stanowiąca część autostrady A4. Właśnie dzięki obwodnicy mieszkańcy Podgórza Duchackiego mają bardzo ułatwiony wyjazd z miasta w kierunku Katowic, Zakopanego i Rzeszowa.
Fakt, iż w dzielnicy powstawały duże osiedla mieszkaniowe spowodował, że realizowana tu zabudowa mieszkaniowa nie jest chaotyczna, jak w niektórych innych częściach miasta. Dużym przełomem na rynku nieruchomości była zabudowa osiedla Kurdwanów. Od lat 80. XX wieku powstawały tu nowe zespoły mieszkaniowe. Znajdziemy tu zarówno kameralne budynki, jak i wielokondygnacyjne bloki. Z kolei w okolicach Piasków, które kojarzone były z zabudową podmiejską, również wzniesiono wielopiętrowe bloki (osiedle Piaski Nowe). Obecnie w skład dzielnicy wchodzą takie jednostki, jak: Kurdwanów, Kurdwanów Nowy, Osiedle Piaski Nowe, Osiedle Podlesie, Piaski Wielkie, Wola Duchacka, Wola Duchacka Wschód, Wola Duchacka Zachód.
Podgórze Duchackie zaliczyć należy do kategorii atrakcyjnych do zamieszkania dzielnic Krakowa. Nabywcy mieszkań cenią tu sobie przystępność cen, sporą ilość zieleni i dogodną komunikację. Jak w każdej dzielnicy, wyróżnić można bardziej i mniej atrakcyjne części, co ma także odzwierciedlenie w cenach. Im lokalizacja jest bliższa centrum i przystanków komunikacji miejskiej, tym ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym są wyższe. Na ceny wpływ mają także wielkość budynków, ich wiek i standard wykończenia. Nabywcy chętniej wybierają mieszkania położone w nowej zabudowie i kameralnych budynkach.
Na terenie dzielnicy działa szpital św. Rafała (przy ul. Bochenka), niedaleko stąd także do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Znajdziemy tu także hipermarkety Auchan, Castorama i Carrefour oraz zajezdnię autobusową Wola Duchacka. W ostatnich latach niezwykły rozwój zauważyć można w północnej części dzielnicy. Powstała tu bowiem Bonarka City Center. Duże centrum handlowe i kompleks biurowców mają niebagatelne znaczenie dla lokalnego rynku nieruchomości.
Kościelne włości
Tereny, na których leży Podgórze Duchackie, miały kiedyś charakter wiejski - przebiegał przez nie trakt do Myślenic. Także w czasach współczesnych mieszkania w tej dzielnicy chętnie wybierają osoby pochodzące z południowych powiatów województwa małopolskiego oraz korzystające z uroków polskich gór. Łatwo stąd bowiem wyjechać w kierunku Zakopanego, Myślenic czy Bielska-Białej. Tereny te zamieszkiwane były już od czasów neolitu, o czym świadczą ślady odkryte podczas prac archeologicznych.
Jeden z zapisów głosi, że siostry norbertanki ze Zwierzyńca sprzedały wieś, której nazwa pochodzi najprawdopodobniej od osoby o imieniu Kurdwan. W dokumentach pojawia się ona jako Curduanov. Wieś lokowano na prawie niemieckim, nieco później powstał tam folwark mieszczański z młynem. Pod koniec XIV wieku Kurdwanów należał do Andrzeja Wierzynka, w połowie następnego wieku został sprzedany klasztorowi św. Ducha, który został właścicielem tej wsi, podobnie jak Woli Duchackiej. „Duchacy” zostawili na tych terenach ślady swojej bytności, widoczne również w nazewnictwie.
W XIX wieku na terenie Woli Duchackiej założono zespół dworski (w rejonie obecnej ulicy Malborskiej).Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tereny te podlegały urbanizacji. Pod koniec lat 20. przy granicy Woli Duchackiej powstała Krakowska Fabryka Kabli.
Dzielnicę XI tworzą także Piaski Wielkie, dawna wieś, która w średniowieczu stanowiła rycerską, a później szlachecką własność. Nazwa tej części miasta wywodzi się prawdopodobnie z faktu nieurodzajności tutejszych gleb.
W 1941 roku Kurdwanów, Piaski i Wolę Duchacką włączono do granic Krakowa.